SKU: L1.650.4.92.6
Conquest Heritage
1 in stock
₹3,46,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
Timeless and refined, the Longines Conquest Heritage L1.650.4.92.6 features a 40 mm polished‑stainless‑steel case adorned with an 18‑karat gold fish medallion, framed by scratch‑resistant, anti‑reflective sapphire crystal. Beneath the blue lacquered, polished dial lie applied indices and silver‑polished hands with Super‑LumiNova®. Powered by the L888 automatic movement (72‑hour reserve, silicon balance spring), it’s water‑resistant to 5 bar and secured on a stainless‑steel bracelet with micro‑adjust folding clasp.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Stainless Steel |
| Case Size | 40.00 mm |
| Case size range | 36mm – 39mm |
| Dial colour | Blue |
| Gender | Men |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 5 bar |
| Functions | Hours, minutes, seconds |









