SKU: L3.430.5.02.6
Conquest
Out of stock
₹3,46,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
Out of stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The Longines Conquest L3.430.5.02.6 is a masterpiece of refined craftsmanship and timeless elegance. This 34mm stainless steel timepiece, enhanced with an 18-karat pink gold cap, features a striking sunray green dial protected by a scratch-resistant sapphire crystal with anti-reflective coating. Powered by the L888 automatic movement, it offers a 72-hour power reserve and 10-bar (100m) water resistance.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Stainless Steel |
| Case Size | 34.00 mm |
| Case size range | 31mm – 34mm |
| Dial colour | Sunray green |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 10 bar |
| Functions | Hours, minutes, seconds and date |








