SKU: L3.835.4.91.2
Conquest Chrono
1 in stock
₹4,61,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The Longines Conquest Marco Odermatt L3.835.4.91.2 is a limited edition timepiece honoring the Swiss skiing champion. Featuring a 42 mm stainless steel case with a blue ceramic tachymeter bezel, it houses a sunray blue dial with silvered polished hands and applied indexes enhanced with Swiss Super-LumiNova®. The automatic movement, caliber L898, offers a 59-hour power reserve. Complemented by a blue nylon strap with a triple safety folding clasp, this chronograph embodies precision and elegance.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Stainless Steel And Ceramic Bezel |
| Case Size | 42.00 mm |
| Case size range | 42-44 mm |
| Dial colour | Sunray Blue |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Blue |
| Strap material | Nylon strap |
| Caliber | L898 |
| Water Resistance | 10 bar |
| Magnetic resistant | Yes |
| Functions | Hours, minutes, small seconds at 3 o'clock |







