SKU: L2.642.4.73.6
Evidenza
In stock
₹2,67,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
In stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The Longines Evidenza L2.642.4.73.6 showcases timeless elegance with its tonneau-shaped stainless steel case and silver ‘flinqué’ dial. Powered by the L615 automatic movement, it offers a 50-hour power reserve. The watch features blued steel hands, a date display, and is water-resistant up to 3 bar. The stainless steel bracelet includes a triple safety folding clasp with a push-piece opening mechanism.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Stainless Steel |
| Case Size | 33.10 X 38.75 mm |
| Case size range | 36mm – 39mm |
| Dial colour | Silver "flinqué" |
| Gender | Women |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 3 bar |
| Functions | Hours, minutes, small second at 6 o'clock and date |









