SKU: L3.764.4.06.6
Legend Diver
1 in stock
₹3,88,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
Introducing the Longines Legend Diver L3.764.4.06.6 — a luxurious 39 mm stainless-steel timepiece with a vibrant green lacquered dial, scratch‑resistant sapphire crystal and internal diving bezel. Powered by the COSC‑certified automatic L888 calibre with monocrystalline silicon balance‑spring, it delivers a 72‑hour power reserve. Completing the ensemble is a stainless‑steel bracelet with a double‑security folding clasp.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Stainless Steel |
| Case Size | 39.00 mm |
| Case size range | 36mm – 39 mm |
| Dial colour | Green |
| Gender | Men |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30 bar |
| Functions | Hours, minutes, seconds |











