SKU: L5.200.4.75.0
Mini Dolce Vita
1 in stock
₹1,81,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The Longines Mini DolceVita L5.200.4.75.0 epitomizes refined elegance with its 21.50 x 29.00 mm stainless steel rectangular case and silver dial adorned with painted Roman numerals. Protected by a scratch-resistant sapphire crystal with anti-reflective coating, it features blued steel hands and a red leather strap. This quartz timepiece ensures precision and sophistication.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Stainless Steel |
| Case Size | 21.50 X 29.00 mm |
| Case size range | 27-29 mm |
| Dial colour | Silver |
| Movement | Quartz |
| Strap colour | Red |
| Strap material | Leather strap |
| Caliber | L178 |
| Battery | RENATA 379 |
| Water Resistance | 3 bar |
| Functions | Hours, minutes, small seconds at 6 o'clock |







