SKU: L3.803.5.53.6
Spirit- Zulu Time
1 in stock
₹4,61,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
Crafted with a 39mm stainless steel and 18K rose gold case, the Longines Spirit Zulu Time is a refined GMT timepiece powered by a COSC-certified automatic movement. Its anthracite dial features gilt hands and applied Arabic numerals with Super-LumiNova®, complemented by a brown leather strap and a sophisticated bidirectional ceramic bezel.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Stainless steel and 18 karat pink gold cap 200 |
| Case Size | 39.00 mm |
| Case size range | 36mm – 39mm |
| Dial colour | Black Matte |
| Gender | Men |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 10 bar |
| Functions | Hours, minutes, seconds and date. 24 hours hand with time zone mechanism |










