SKU: 131.30.41.21.01.001
Constellation
In stock
₹7,85,500*Inclusive of all taxes
Wishlist
In stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The dramatic and enduring design of the OMEGA Constellation is characterised by its famous half-moons, as well as the “claws” on the side of the case.
This 41 mm stainless steel model features a polished black ceramic bezel with Roman numerals in Liquidmetal™, a sun-brushed black dial and a date window at the 6 o’clock position. The hands, OMEGA logo, Constellation star and facetted indexes are all 18K white gold.
Presented on a stainless-steel bracelet, this timepiece is driven by the OMEGA Co-Axial Master Chronometer Calibre 8900, visible through the domed scratch-resistant sapphire crystal.
| Brand | OMEGA |
|---|---|
| Case material | Steel |
| Case Size | 41 mm |
| Case size range | 38mm – 41 mm |
| Dial colour | Black |
| Gender | Men |
| Movement | Self-winding |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Steel |
| Water resistance | 5 bar (50 metres / 165 feet) |
| Power reserve | 60 hours |









