SKU: WBN2010.BA0640
Carrera
1 in stock
₹4,56,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The TAG Heuer Carrera Day-Date WBN2010.BA0640 is a 41 mm automatic timepiece that combines classic elegance with modern precision. Its fine-brushed and polished stainless steel case houses a black azurage dial, featuring rhodium-plated hands and indexes with Super-LumiNova® for enhanced legibility. Powered by the Calibre 5 movement, it offers a 38-hour power reserve and 100 metres of water resistance. The redesigned H-shape bracelet ensures optimal comfort, secured with a folding clasp and double safety push-buttons.
| Brand | TAG Heuer |
|---|---|
| Case material | Steel Fine-Brushed/Polished |
| Case Size | 41 mm |
| Case size range | 38mm – 41 mm |
| Dial colour | Black |
| Movement | Automatic |
| Gender | Men |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Steel |
| Water resistance | 100 m |
| Power reserve | 38 hours |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Day and Date |








