SKU: CAZ101AP.BA0842
TH Formula 1
1 in stock
₹2,88,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The TAG Heuer Formula 1 Chronograph CAZ101AP.BA0842 is a 43 mm quartz timepiece that captures the essence of motorsport with its bold design and precision engineering. Its radiant green sunray-brushed dial features three sub-dials and bold hour markers for optimal legibility. Encased in fine-brushed stainless steel with a black PVD-coated tachymeter bezel, it offers 200 metres of water resistance and is secured with a folding clasp push-button steel bracelet.
| Brand | TAG Heuer |
|---|---|
| Case material | Steel Fine-Brushed |
| Case shape | Round |
| Case Size | 43 mm |
| Case size range | 42-44 mm |
| Movement | Quartz |
| Gender | Men |
| Dial colour | Green |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Stainless Steel |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Chronograph : 1/10 second, seconds, 30 minutes counter, Date |
| Water resistance | 200 m |









