SKU: CAZ101AN.FT8055
TH Formula 1
1 in stock
₹2,64,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The TAG Heuer Formula 1 Chronograph (CAZ101AN.FT8055) is a 43 mm quartz timepiece that embodies bold design and precision. Its fine-brushed stainless steel case houses a vivid red sunray brushed dial, complemented by a matching red rubber strap. The watch features a fixed black PVD-coated bezel with a tachymeter scale, three chronograph sub-dials, and a date display at 4 o’clock. Powered by a reliable quartz movement, it offers water resistance up to 200 metres, making it both stylish and functional.
| Brand | TAG Heuer |
|---|---|
| Case material | Steel Fine-Brushed |
| Case Size | 43 mm |
| Case size range | 42-44 mm |
| Gender | Men |
| Dial colour | Red |
| Movement | Quartz |
| Strap material | Rubber |
| Strap colour | Red |
| Functions | Hours, Minutes, Seconds, Chronograph : 1/10 second, seconds, 30 minutes counter, Date |
| Water resistance | 200 m |








