SKU: 6651N 3642 55B
Villeret Extraplate
In stock
₹22,77,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
Elegant and refined, the Villeret Extraplate watch reflects Blancpain’s timeless artistry. Its 40 mm red gold case embraces an opaline dial with discreet date display, powered by the automatic caliber 1151 delivering an impressive 100-hour power reserve. The ultra-slim profile at 8.70 mm enhances sophistication, while the sapphire crystal back reveals the secured movement and silicon balance spring. Completed with a honey brown alligator leather strap and quick-change system, this timepiece unites technical innovation and classic beauty for discerning collectors.
| Brand | Blancpain |
|---|---|
| Case material | Red Gold |
| Case Size | 40.00mm |
| Case size range | 36mm – 40mm |
| Dial colour | Opaline |
| Gender | Men |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Brown |
| Strap material | Alligator Leather |
| Power reserve | 100 hrs |
| Water Resistance | 3 bar |




