SKU: 6651N 1142 55B
Villeret Extraplate
In stock
₹11,00,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
Refined and timeless, the Villeret Extraplate watch embodies Blancpain’s mastery of elegance. Its 40 mm steel case frames an opaline dial with discreet date display, powered by the automatic caliber 1151 offering a remarkable 100-hour power reserve. The ultra-slim profile at 8.70 mm highlights sophistication, while the sapphire crystal back reveals the secured movement and silicon balance spring. Completed with a beige alligator leather strap and quick-change system, this timepiece unites technical innovation and understated beauty.
| Brand | Blancpain |
|---|---|
| Case material | Steel |
| Case Size | 40.00mm |
| Case size range | 36mm – 40mm |
| Dial colour | Opaline |
| Gender | Men |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Beige |
| Strap material | Alligator |
| Power reserve | 100 hrs |
| Water Resistance | 3 bar |





