SKU: 6126 4628 55B
Villeret Quantième
In stock
₹17,56,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
Refined and radiant, the Villeret Quantième Phases de Lune showcases Blancpain’s artistry in a 33.2 mm steel case. Encircled by 48 diamonds on the bezel and 8 diamonds on the dial, a total of 56 diamonds adorn this timepiece. The pristine white dial gracefully displays the moon phases, calendar, and seconds complications with poetic elegance. Powered by the self-winding caliber 913QL.P, it offers a 40-hour power reserve and is finished with an alligator leather strap and a folding clasp.
| Brand | Blancpain |
|---|---|
| Case material | Steel |
| Case Size | 33.20mm |
| Case size range | 33-35 mm |
| Dial colour | White |
| Gender | Women |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Blue |
| Strap material | Alligator Leather |
| Power reserve | 40 hrs |
| Water Resistance | 3 bar |





