SKU: 6126 2987 55B
Villeret Quantième
In stock
₹26,44,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
The Villeret Quantième Phases de Lune showcases Blancpain’s artistry in a 33.2 mm 18-carat red gold case. Encircled by 48 diamonds on the bezel and 8 diamonds on the dial, a total of 56 diamonds adorn this timepiece. The opaline dial gracefully displays the moon phases, calendar, and seconds complications. Powered by the self-winding caliber 913QL.P it offers a 40-hour power reserve and is finished with a brown alligator leather strap and folding clasp.
| Brand | Blancpain |
|---|---|
| Case material | Red Gold |
| Case Size | 33.20mm |
| Case size range | 33-35 mm |
| Dial colour | Opaline |
| Gender | Women |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Dark brown |
| Strap material | Alligator Leather |
| Water Resistance | 3 bar |
| Power reserve | 40 hrs |






