SKU: L3.430.4.99.6
Conquest
1 in stock
₹2,37,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
This new Conquest is driven by an exclusive Longines self-winding mechanical movement. Presented in a 34 mm steel case water-resistant up to 10 bar (100 m), it features a snailed pink sunray dial with rhodium-plated hands and applied rhodium-plated hour markers with Super-LumiNova® treatment. The date aperture is at 6 o’clock. The watch comes with a stainless steel bracelet.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Stainless Steel |
| Case Size | 34.00 mm |
| Case size range | 31mm – 34mm |
| Dial colour | Sunray pink |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Silver |
| Strap material | Stainless Steel |
| Caliber | L888 |
| Water Resistance | 10 bar |
| Functions | Hours, minutes, seconds and date |








