SKU: L2.839.4.52.2
Ultra Chron
1 in stock
₹5,58,000*Inclusive of all taxes
Wishlist
1 in stock
Add to Cart
Enquire now
Share

Check our Sellling Price
Wishlist
Share
Buy Online
Free Home Delivery Across India

Check our Sellling Price
Buy Online
Free Home Delivery Across India
Product Description
Description
Additional information
Crafted for precision and durability, the Longines Ultra-Chron features a 43mm stainless steel case with a unidirectional rotating bezel and scratch-resistant sapphire crystal. Its black dial is enhanced by Super-LumiNova® accents and a high-frequency automatic movement. Paired with a brown leather strap, this timepiece reflects exceptional performance and timeless elegance. Water resistant to 300 metres.
| Brand | Longines |
|---|---|
| Case material | Titanium and carbon |
| Case Size | 43.00 mm |
| Case size range | 40mm – 43mm |
| Dial colour | Anthracite |
| Gender | Men |
| Movement | Automatic |
| Strap colour | Black |
| Strap material | Nylon strap |
| Functions | Hours, minutes, seconds |
| Water Resistance | Water-resistant to 30 bar |







